sobota, 27 lipca 2013

Jak sprzedzić używaną szlifierkę?

Jak to sprawdzić? Używana szlifierka kątowa

Każdy, nawet nie mający nic wspólnego z remontami czy pracami budowlanymi wie jak wygląda, a może i nawet jak działa szlifierka kątowa. To proste urządzenie budowlano-remontowe jest chyba najpopularniejszym sprzętem z kategorii narzędzia. Mechanizm jest prosty - silnik dający moc (sprawdzamy to patrząc na ilość Watów co powinno być opisane na tabliczce znamionowej. Jeśli

szlifierka kątowa

nie posiada takiej tabliczki to najpewniej została zdrapana przypadkowo - przez używanie szlifierki, lub celowo. Szlifierki z celowo zdrapanymi lepiej od razu sobie podarować. Ilość chińskich podróbek jest niewiarygodna i jeśli ktoś chce nam wcisnąć zieloną szlifierkę bo to na pewno makita i 100zł to świetna okazja... podarujmy sobie. za 40zł kupimy w markecie - też chińską szlifierkę, ale przynajnmniej będziemy mieć gwarancje zwrotu i producenta.

Przy sprawdzaniu szlifierki nie zwracajmy uwagi na czystość obudowy czy stan tarczy - jest ona zużyta bo taki jest cel szlifowania czy cięcia -

kątówki

jak nazywa się inaczej szlifierki kątowe służą do napędzania tarczy które się zużywają. Najważniejsze to sprawdzić czy obudowa nie była otwierana (używana szlifierka mogła zostać zatarta i ktoś reanimował ją byleby się uruchomiła przy sprzedaży). Jeśli na łączeniach plastikowej obudowy (zwykle składa się z 2 części co widać po 2 liniach wzdłuż obudowy - tam łączą się 2 plastikowe elementy kryjące w środku silnik szlifierki) widzimy wyraźne ślady twardego narzędzia - np. śrubokręta czy nożyczek, wpychanych w celu otwarcia obudowy i majstrowania przy silniku - zostawmy te narzędzie. 

Szlifierka kątowa nie jest zwykle droga - każdy producent chyba poza szlifierkami Bosch produkuje i składa swoje urządzenia w chinach. Również na współczesnych szlifierkach makita powszechne jest na tabliczkach napis Made in China. Marka świadczy o jakości podzespołów i dokładności kontroli jakości sprzetu (oraz legendarnej często konstrukcji - dlatego przepłacamy za sprzęty niemarketowe, czyli markowy sprzęt remontwo-budowlany)

Najważniejszy test szlifierki - uruchomienie. Szlifierka kątowa nie jest cichym urządzeniem. jeśli nie mieliście nigdy w rękach szlifierki albo wasz sąsiad nie robił niekończącego się remontu i nie wiecie jaki dźwięk wydaje sprawna szlifierka przejdźcie się do marketu i sprawdźcie. To dobre porównanie na przyszłość przy sprawdzeniu używanego sprzętu. Ważny jest warkot wydobywający się z wnętrza. Nierówny dźwięk szlifierki oznacza umierający silnik lub łożysko w szlifierce niezbędny element. Podejrzany dźwięk z szlifierki eliminuje ją jako towar godny zainteresowania.
Jeśli masz możliwość użyj przed zakupem szlifierki do przejechania szlifierką z zamontowaną tarczą do szlifowania, lub cięcia metalu i sprawdź czy silnik nie zatrze się przy tych prostych dla sprawnej szlifierki czynnościach. Kątówka powinna mieć moc min 500W aby posłużyć do drobnych prac przy domowym remoncie. Tanie zabawki 300 - 350W to strata pieniędzy. Słaby silnik w kątówce uniemożliwi prace przy remoncie i szybko wyrzucisz szlifierkę i zaczniesz pracować ręcznie (a chyba nie o to chodziło?)




Wśród używanych szlifierek z marketu można obdażyć ograniczonym zaufaniem marki takie jak szlifierka CMI, szlifierka KINZO (podobno projektowana w Holandii), produkty z Lidla również mają całkiem dobrą jakość, aczkolwiek nie należy spodziewać się że wytrzyma więcej niż 1 remont.
Inaczej ma się sprawa markowych szlifierek, które posiadają gwarancje (kupując używany sprzęt, a sprzedawca twierdzi że jest na gwarancji nie wystarczy nam sama karta gwarancyjna jeśli jest podbita to potrzebujemy paragon zakupu. Gwarancja w Polsce trwa 2 lata zwykle dla produktów nowych. Sprzęt oddajemy w miejscu zakupu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz